Multilingual Türkçe (Turkish)

Wadell Ailesi ve Evan Sermos Bağışlarla Non Sibi Ruhunu Yansıtıyor

COVID-19 salgını nedeniyle hastane ve bakım evlerindeki kişisel koruyucu ekipman (P.P.E.) eksikliklerine yanıt olarak, Hailey Wadell’21 ve babası Brian Wadell, yakındaki sağlık kurumlarına bağışlamak için 3D baskıyla yüz siperleri yapıyorlar.  Bu girişime ayrıca Woodshop Proctor Evan Sermos da katkıda bulunuyor. Sermos yüz siperi çerçeveleri basıyor ve onları ev laboratuvarlarında monte etmek için Wadelller’e gönderiyor.

Akademi Araştırma Müdürü Michael Barker’ın önerisiyle Sermos, çerçeveleri yazdırmak için Makerspace’ten iki 3D yazıcıyı eve götürdü. Hailey Wadell, yazdırma işlemini hızlandırmak için kendi ailesininkinin yanında kullanmak üzere ek bir yazıcı ödünç almak için Barker ve Sermos’a ulaştı. Yüz kalkanlarına ek olarak, Wadelller dikilmiş maskeler, kapı ve dolapları açmak için “eller serbest” cihazlar, N95 solunum prototipleri ve dikilmiş maske ayar döngüleri ürettiler.

Sermos, “Bence [sağlık çalışanlarına yardım etmek] çok önemli çünkü etrafta kişisel koruyucu ekipman açısından yeterli malzeme yok. Özellikle [Brian] Wadell ve ben, mühendisler olarak, [pandemik] ile alakalı gerçekten yardımcı olacak bir şeyler yapabilmek için gerekli deneyime ve bilgiye sahibiz, bu yüzden duruma yardımcı olmak neredeyse görevimiz ve bir şey yapmanın iyi olduğunu düşünüyorum,” dedi.

Brian Wadell ilk yüz kalkanı prototipini 23 Mart 2020’de Tufts Tıp Merkezi’ne teslim etti ve o zamandan beri 182 yüz kalkanı üretti. Bağışlar ayrıca Bear Mountain Huzurevi, Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi ve Massachusetts Genel Hastanesine gitti.

Brian Wadell, “Virüsle yüz yüze gelen doktorların ve hemşirelerin karşılaştığı sıkıntıları izlemek ve yardım edememek çok stresli. Yardım etmek için yapabileceğiniz bir şey yapmaya odaklanmak yorucu ama çok daha az stresli,” dedi.

Partners HealthCare’e göre, ihtiyaç duyulan ürünler N95 maskeleri, cerrahi veya prosedür maskeleri, koruyucu önlükler, koruyucu gözlükler, muayene eldivenleri, dezenfektanlar ve termometrelerdir. Bağışlar kalite ve kliniğe kabul edilebilirlik açısından kontrol edilir, yani hastanelere dağıtılmadan önce açılmamış ve süresinin dolmamış olması gerekir.

Brian Wadell, “Doktorlar, hemşireler ve personelle konuşarak bu bağışların yardımcı olabileceği birkaç yol olduğunu öğrendim. İlk ve açıkçası, yardımlar, büyük üreticiler üretim hacmini artırana kadar [sağlık uzmanlarına] kendilerini korumak için daha fazla P. P. E. verir. İkinci olarak, bu hastaları asemptomatik bakıcılardan korur. Üçüncü olarak, yardımlar tıbbi balonun dışındaki insanların sağlık uzmanlarına önem verdiğini ve bu stresli zamanda onlara yardım etmek istediğini bilmelerini sağlıyor,” dedi. 

 

Bu bağışlar tam bir Wadell ailesi çabasıdır; Hailey Wadell’in annesi Valerie Wadell, Hailey Wadell’in Burbank Y.M.C.A. web sitesinde yayın yaptı, Bluefins yüzme takımı ve ekibin üyeleri yüz kalkanlarında kullanılmak üzere yüzme gözlüğü bağışladı. Yüz siperleri üretmenin yanı sıra, maskeler Hailey Wadell tarafından dikildi.

Brian Wadell, “Tüm aile ve yüzme ekibimiz katkıda bulunuyor. Hailey, [Massachusetts General Hospital] ‘a bağışlanan dikilmiş maskeler yaptı ve her 5 maskenin torbasında bulunan bilgi sayfasını / talimatları tasarladı. Ayrıca maskeler için gözlük kayışları kullanma fikri ortaya atıldı, bu yüzden eşim Valerie, [Y.M.C.A.] yüzme takımını dahil etmek için sosyal ağ becerilerini kullandı,” dedi.

3D yazıcı şirketi Prusa, başkan Josef Prusa önderliğinde, Prusa Printers tarafından yapılabilecek yüz kalkanları için çevrimiçi bir tasarım oluşturmak ve paylaşmak için Çek Cumhuriyeti’nin sağlıklı bakanlığı ile çalıştı. Brian Wadell’e göre, dünyanın dört bir yanındaki yapımcılar dakikalar içinde orijinal tasarıma baskı yapmaya ve değişiklikler yapmaya başladı.

Brian Wadell, “Hızlı bir şekilde tasarımla ilgili bir dizi sorunla karşılaştım. Örneğin, tasarımının kullandığı spesifik elastikiyeti elde edemedim ve şeffaf kısım için henüz bir lazer kesicim yok. Bu nedenle, tasarımı, alabileceğim her türlü bant, turnike, bungees ile çalışacak şekilde değiştirdim. Ayrıca çalıştığım hastaneler düzgün bir şekilde temizleyebilmek için materyalleri sordular, bu yüzden baskıya bir malzeme etiketi ekledim. Ayrıca üst kısım için klipsli bir kapak tasarladım,” dedi.

Prusaprinters.org, thingiverse.com ve 3dprint.nih.gov gibi çevrimiçi platformlar sayesinde yapımcılar tasarımlarını belirli coğrafi ihtiyaçlara göre paylaşabilirler. Tasarımlar ücretsiz olarak indirilebilir. Brian Wadell topluluğunuzda size nasıl yardımcı olabileceğinizi sormayı teşvik eder. İster hastanede, doktor ofisinde, huzurevinde ya da bakkalda çalışan biri olun, Brian Wadell’e göre, neye ihtiyaç duyduklarını anlayarak ve onlar için almaya çalışarak yardımcı olabilirsiniz.

Brian Wadell, “Aslında, orijinal Prusa tasarımı, yerel ihtiyaçlara hızlı bir şekilde uyum sağlamak için tüm dünyadaki üreticiler tarafından bugüne kadar yaklaşık 170 kez değiştirildi. Kalkan olarak 2l soda şişesi kullanan tasarımlar bile var … Yardımınıza ihtiyaçları var, evet, yani sizin yardımınıza. Bu bizim “süper bowl” anımız, kenarda durmayın,” dedi.

 

Editörün Notu: Hailey Wadell, Phillipian için bir Kopya Editörü.

 

Translated by Defne Ulusoy